Jak snížit výdaje rodiny – tipy a rady

Zatímco zvyšovat příjmy je často těžké, snížit výdaje můžete prakticky ze dne na den. Je ale potřeba odlišit výdaje povinné a nezbytné od těch méně důležitých.

Nezbytné výdaje jsou takové, kdy hrozí penalizace, pokud je nezaplatíme. Patří sem nájemné, daně, školné, splátky úvěrů, výživné na děti, nebo i pokuty. Na těchto výdajích tedy neušetříme, pokud se nechceme přestěhovat do jiného levnějšího bytu, anebo dát dítě namísto soukromé školy do státní.

Další skupinu výdajů bychom mohli nazvat nutnými. Jde o to, že když koupíme jednorázově (nebo měsíčně) průkazku na městskou hromadnou dopravu, zaplatíme sice najednou víc peněz, ty se nám ale vrátí v podobě výhodnějšího jízdného. Oblečení, boty nebo jídlo také musíme koupit. A na nás je, zda budeme kupovat ty nejdražší věci, anebo zvážíme, jestli stejnou službu neodvede levnější výrobek.

Zbytné výdaje můžeme omezit, i když to někdy je těžké. Přestat s kouřením, chozením do restaurací, omezit zábavu, kulturu nebo výlety. A zamyslet se nad drobnými výdaji, které jsou všudypřítomné. 

Související články

NOVINKY NA EMAIL
Zasílat novinky na email:
ANKETA
Archiv anket
KALENDÁŘ AKCÍ
Rekvalifikační kurz
Konference
Ostatní

Projekt je financován z prostředků ESF prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost

a státního rozpočtu ČR.