Příjmy: Jak nepodlehnout marným nadějím

Správné hodnocení vlastních příjmů je prvním krokem ke stabilitě celé rodiny. O tom, co jsou marné naděje a jak mohou okolnosti zamíchat kartami, vypráví pětatřicetiletá Naďa. Zaměstnavatel jí slíbil přidat na platu, nakonec ale skončila na úřadu práce.

„Nastoupila jsem jako účetní do firmy, která měla dvacet pět zaměstnanců, zakázky a majitel mi sliboval stálou práci. Dělala jsem fakturantku i mzdovou účetní. Ve zkušební době jsem brala plat bez osobního ohodnocení. Po třech měsících mi měl přidat ještě asi pět tisíc čistého,“ popisuje Naďa začátek problémů.

Peníze nestačily

Vidina vyššího platu vedla rodinu k tomu, že si pořídila auto na leasing. První tři měsíce spláceli z úspor, pak počítali s tím, že Naďa bude mít vyšší plat. Jenže po zkušební době jí majitel vysvětlil, že teď na její vyšší mzdu nemá. „Ve firmě jsem přesto zůstala. Říkala jsem si, že jinde bych začínala znovu a že se situace určitě brzy zlepší. Jenomže pak nebyly zakázky, začalo propouštění. Skončila jsem na úřadu práce,“ říká žena, která velice nadhodnotila své příjmy.

A co by poradila dalším? „O auto jsme sice nepřišli, pomohli nám rodiče. Teď ale splácíme nejen leasing, ale i dluh rodičům. Chybou bylo to, že jsem počítala jen s dobrou variantou. Měli jsme s koupí auta buď počkat, anebo si pořídit levnější, kvůli kterému bychom se nezadlužili.“

Buďte opatrní

Přecenění vlastních příjmů a podcenění rizika jsou jednou z cest, která vede k dluhům. Na případu paní Nadi je vidět, že ani pracovní smlouva s fungující firmou nemusí být úplnou výhrou. Opatrnost a střídmost jsou důležité při sestavovaní rodinného rozpočtu. Spoléhat se na nějaké příště je hazardem.


PŘÍJMY TVOŘÍ:

mzda, důchod, přídavky na děti, sociální dávky, alimenty
-          příjem z investic, pronájmů, z příležitostného přivýdělku     

NOVINKY NA EMAIL
Zasílat novinky na email:
ANKETA
Archiv anket
KALENDÁŘ AKCÍ
Rekvalifikační kurz
Konference
Ostatní

Projekt je financován z prostředků ESF prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost

a státního rozpočtu ČR.