Jak se stanoví srážky z čisté mzdy?

Srážky se provedou z čisté mzdy. Jejich výše se liší u běžných a přednostních pohledávek. Přednostními pohledávkami jsou např. pohledávky na výživném, vůči státu a náhrady škod způsobených úmyslnými trestnými činy.

Nejdříve se stanoví nezabavitelná částka, ta činí na povinného 6 188,67 Kč, na každou vyživovanou osobu se k této částce připočte 1 547,17 Kč. Celková nezabavitelná částka se odečte od výše čisté mzdy, tím se určí tzv. zbytek čisté mzdy.

Pokud je tento zbytek nižší než 9 283 Kč, vydělí se třemi. Pokud není na dlužníka vedena exekuce kvůli přednostním pohledávkám, srážka činí 1/3 a 2/3 jsou dlužníkovi ponechány. Pokud je na povinného vedena exekuce přednostní pohledávky, srážka činí 2/3. 1/3 z této částky musí být dlužníkovi ponechána.

Je-li zbytek čisté mzdy vyšší než 9 283 Kč, je částka, o kterou zbytek tuto hranici přesahuje zabavena celá a třetiny se určí z 9 283 Kč.

Modelový příklad výpočtu za použití kalkulátoru

Průměrná měsíční čistá mzda 8 500 Kč, 2 další vyživované osoby v domácnosti (manželka a nezletilé dítě). Jde o exekuci ve věci výživného, tj. přednostní pohledávku.

Srážka: 509 Kč

Výplata mzdy: 7991 Kč

Nebo

Průměrná měsíční čistá mzda 8 500 Kč, 2 další vyživované osoby v domácnosti (manželka a nezletilé dítě). Jde o exekuci ve věci nezaplacení jízdného v MHD, tj. běžnou pohledávku.

Srážka:  255 Kč

Výplata mzdy: 8245 Kč

Vypočítejte si výši vaší mzdy zde.

Související články

NOVINKY NA EMAIL
Zasílat novinky na email:
ANKETA
Archiv anket
KALENDÁŘ AKCÍ
Rekvalifikační kurz
Konference
Ostatní

Projekt je financován z prostředků ESF prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost

a státního rozpočtu ČR.