Co s ním? Aneb překvapení u daně z příjmů fyzických osob

Blíží se termín podání daňového přiznání k daním z příjmů, a tak začínáme shromažďovat potřebné dokumenty, které dokládají nárok na daňové slevy nebo daňové odpočty.

Za zaměstnance vyřizuje veškeré daňové povinnosti společnost, pro kterou pracují, tedy i odevzdává roční zúčtování daně. „Jsou to právě dva dny, kdy jsem navštívil s pořádnou porcí různých potvrzení a přehledů naši mzdovou účtárnu. Mezi nimi jako každý rok potvrzení o zaplacených příspěvcích na doplňkové penzijní spoření, o příspěvcích na životní pojištění, potvrzení odborové organizace o zaplacených členských příspěvcích, a protože jsem letos začal pracovat souběžně i pro další firmu, přinesl jsem i potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti od této společnosti,“ popsal Luboš.

„Letošní novinkou bylo pro naši rodinu i tzv. školkovné, tedy sleva za umístění dítěte v předškolním zařízení, kterou můžeme uplatnit za naši Lucinku. Abychom posílili rodinný rozpočet, pronajali jsme dlouhodobě naši garáž, protože stejně stále parkuji před domem, za 4 000 Kč měsíčně. Proto jsem přiložil k dokumentům i nájemní smlouvu na garáž,“ pokračuje Luboš ve výčtu dokumentů, které musel dát dohromady.

Jenže hned následující den ho účtárna upozornila, že mu letos roční zúčtování daně neprovede, protože má dva souběžné pracovní poměry a navíc ještě pravidelný příjem z nájmu garáže. „Tedy že si budu muset podat daňové přiznání sám! A tak mi účtárna vrátila veškeré předané dokumenty a ještě mi přidala další potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti za rok 2014,“ shrnul.

„Co s tím budu dělat?“ ptal se Luboš. Nikdy za sebe daňové přiznání nepodával a neumí to. Nakonec se rozhodl vyhledat pomoc v účetní firmě.  

Související články

NOVINKY NA EMAIL
Zasílat novinky na email:
ANKETA
Archiv anket
KALENDÁŘ AKCÍ
Rekvalifikační kurz
Konference
Ostatní

Projekt je financován z prostředků ESF prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost

a státního rozpočtu ČR.