Daňové slevy na děti – co nás čeká v roce 2015?

Rodiče, kteří mají více dětí, budou moci ve svém daňovém vyúčtování za rok 2015 uplatnit vyšší slevy. Pokud žijí ve společné domácnosti, sleva na druhé a další dítě stoupne.

Rodiče nezaopatřených dětí do 26 let mohli za rok 2014 uplatnit daňovou slevu 1 117 Kč měsíčně na každé dítě (tedy 13 404 ročně). Od roku 2015 se jejich daňové zvýhodnění na druhé a další dítě zvýší. Konkrétně na druhé dítě o 200 Kč za měsíc (tedy 1 317 Kč) a na třetí a další dítě o 300 Kč za měsíc (tedy 1 417 Kč). Daňové zvýhodnění na vyživované dítě s průkazem ZTP/P se zvyšuje na dvojnásobek.

Z toho plyne, že rodič, který pečuje o tři děti a uplatňuje nárok na slevu z daně, bude mít měsíčně o 500 Kč vyšší čistou mzdu.

Jedná se o daňový bonus

Daňové zvýhodnění na děti může uplatnit kterýkoliv z rodičů bez ohledu na výši příjmu díky daňovému bonusu. Pravidla pro daňový bonus zůstávají nezměněná. To znamená, že když se po uplatnění slevy na dítě nebo na děti dostane výše daně do záporných hodnot, stát danou částku vyplatí. Na tento bonus má nárok člověk, který si v daném zdaňovacím období (2015) vydělá alespoň 55 200 Kč (tedy šestinásobek minimální mzdy).

Toto daňové zvýhodnění nemůže získat podnikatel nebo živnostník, který uplatňuje výdaje paušálem.  

Související články

NOVINKY NA EMAIL
Zasílat novinky na email:
ANKETA
Archiv anket
KALENDÁŘ AKCÍ
Rekvalifikační kurz
Konference
Ostatní

Projekt je financován z prostředků ESF prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost

a státního rozpočtu ČR.