Podle čeho bychom měli vybírat svůj bankovní účet?

Univerzální návod, jak poznat nejvýhodnější účet nebo dokonce banku, neexistuje. Proto je vhodné uvážit, které výhody jsou právě pro nás nejvhodnější a které nevýhody naopak příliš nevadí.

Nejprve bychom si tedy měli sepsat služby, které budeme požadovat od své banky a zjistit, zda takové služby jsou vůbec v nabídce.

Příklad:

Pan Novák nastoupil do svého prvního zaměstnání. Ve firmě je zvykem, že mzda je zaměstnancům zasílána na bankovní účet.  Zaměstnavatel na tuto skutečnost pana Nováka upozornil, i když podle zákoníku práce má povinnost vyplácet mzdu v hotovosti.  I majitel bytu, ve kterém pan Novák bydlí, si přeje zasílat měsíční splátku nájemného na účet. To nakonec rozhodlo a pan Novák se rozhodl, že si založí u banky účet.  Potřebuje poradit, jak správně vybrat banku a vyznat se v množství informací, které  jsou dostupné na internetu, nebo je získal osobně v navštívených pobočkách bank.

Zde se určitě jednotliví klienti zakládající účet od sebe odlišují. Mladý člověk, který je zvyklý denně pracovat s výpočetní technikou, vše řešit rychle a bez prodlení, bude chtít ovládat i svůj účet stejně. Starší člověk bude řešit dostupnost bankomatů, výši poplatků. Rodina s dětmi bude častěji požadovat účet otevřený do mínusového stavu, s možností hypotéky, s inkasy, s nízkými poplatky...

4 kroky k pohodě

Měli bychom se zajímat o tzv. informační servis banky: možnost zasílat výpisy z účtu elektronicky, potvrzování odchozích a příchozích plateb prostřednictvím sms, jakož i informace o zůstatcích.

Ve druhém kroku bychom se měli zamyslet, jaké možné služby bude požadovat od své banky v budoucnu. Jaké další zajímavé produkty může banka nabídnout. Svobodní se mohou zajímat o investiční produkty a výše úrokových sazeb nebo o balíčky služeb a výhod pro klienty, které jsou dnes bankami nabízeny. Tyto balíčky služeb mohou být zajímavé nejen produkty, ale i nízkými poplatky.

Ve třetím kroku bychom se měli zajímat o množství poboček a bankomatů. Pokud již máme založený BÚ, zaměstnavatel nám bude zasílat na účet mzdu a ne všechny platby lze provádět bezhotovostním platebním způsobem. Osobní výběr peněz na přepážce banky není vhodný, je pro klienta drahý, a to nejen penězi, ale i osobním časem, a ne vždy musí mít v bance otevřeno.

Ve čtvrtém kroku bychom se měli seznámit se smluvními podmínkami banky a ceníkem služeb. Běžně jsou oba dokumenty dostupné přes webové stránky bank. Pokud nerozumíme  textu, můžeme se osobně informovat a nechat si nesrozumitelnosti vysvětlit nebo naopak z tohoto důvodu si vybrat jinou banku.

V pátém kroku s průkazem totožnosti a částkou pro minimální vklad nutný k založení BÚ navštívíme pobočku banky, kde s námi bude uzavřena smlouva o založení běžného účtu.

Související články

NOVINKY NA EMAIL
Zasílat novinky na email:
ANKETA
Archiv anket
KALENDÁŘ AKCÍ
Rekvalifikační kurz
Konference
Ostatní

Projekt je financován z prostředků ESF prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost

a státního rozpočtu ČR.