Nový Občanský zákoník upravuje užití peněz spořených pro děti

Máte malé děti a chcete jim do budoucnosti něco naspořit? Dobře si rozmyslete, který produkt si vyberete. O užití peněz z účtu dítěte nyní rozhoduje soud.

Nový občanský zákoník přinesl řadu změn. Například to, že majetek dítěte patří jen jemu. V případě nezletilosti rozhoduje o jeho použití opatrovnický soud.

Příklad:

Rodiče zavedli svému dítěti stavební spoření a šest let mu na něj pravidelně ukládali určitou částku. Po šesti letech se rozhodli, že využijí tuto finanční rezervu na opravu domu. Domnívali se, že když jsou těmi, kdo šetří, mohou peníze využít podle svého uvážení. Od roku 2015 však o využití peněz rozhoduje soud, nikoliv rodiče.

Podle nového Občanského zákoníku je majetek dítěte (například peníze na účtu) přímo majetkem dítěte. V případě spoření mají rodiče povinnost předat našetřené peníze dítěti při jeho plnoletosti.

Nevýhody spoření uzavřeného na dítě:

- Rodina si snižuje svou finanční rezervu.

- Peníze lze použít jen pro dítě a se souhlasem opatrovnického soudu. Jeho rozhodování je sice zadarmo, ale trvá cca 3 měsíce.

- Po dosažení plnoletosti musí rodiče předat dítěti podklady o spoření. Dítě si s penězi může dělat, co chce. Rodiče tak mohou ztratit veškerý vliv na využití peněz, které po dlouhá léta šetřili.

Související články

NOVINKY NA EMAIL
Zasílat novinky na email:
ANKETA
Archiv anket
KALENDÁŘ AKCÍ
Rekvalifikační kurz
Konference
Ostatní

Projekt je financován z prostředků ESF prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost

a státního rozpočtu ČR.