Eliška: Peněz si musíme vážit, stejně jako partnera

Před více než dvěma roky Eliška odešla ze zaměstnání, kde byla 17 let. Baví ji práce s lidmi, a proto hledá způsob, jak jim pomáhat a podporovat je.

„Pracovala jsem ve školství, ale po sedmnácti letech jsem měla pocit, že už nemůžu, neměla jsem tomu co dát. Ale teprve až když jsem dala výpověď, jsem začala pátrat, co dál,“ svěřila se Eliška, která sní o tom, že by podnikala v oblasti vzdělávání.

Eliška má dost jasno v tom, jak by mělo vzdělávání dospělých, kterému se věnovala, vypadat. Příklad našla v dluhové poradně, kam se vydala už před tím, než začala rekvalifikační kurz.

„V dluhové poradně jsem byla překvapená, jaká tam panovala vstřícnost a lidskost, s tím jsem se nesetkala ani ve školství. Cítila jsem tam podporu, ochotu a zájem. Tam mi řekli, že existuje projekt SEKO, kurz finanční gramotnosti. Ale byl plný. Stejně jsem tam šla a měla jsem štěstí. Nedorazili všichni a já jsem zůstala. Po základním školení, které se mi příliš nelíbilo, jsem se ptala, co dál.“

Protože měla Eliška už zkušenosti s učením, stala se konzultantkou. „Důležité bylo dostat do sebe informace,“ podotkla.

Stejně jako další absolventi kurzů finanční gramotnosti, i ona vidí ve svém nejbližším okolí, co to je dluhová past. „Mám sestru, která pracuje, ale její manžel ne. Jsou hodně zadlužení, kolikrát je na tom psychicky špatně, protože neví, kdy u nich zazvoní exekutor. Na kurzu jsme řešili, kde je hranice finančního poradenství. Chtěla bych jí pomoct, protože vidím, že nemá vztah k penězům. Ona říká, že nemá peníze, ale když se u nich doma rozhlédnete, tak vidíte špičkové vybavení,“ uvažuje Eliška. „Chci podporovat lidi,“ říká energicky. Na otázku, kdo podporuje ji, prozradí, že přítel, se kterým jsou půl roku. „Když mám prokrastinační období, on mě postrčí. Nevolej tam, ale rovnou tam zajdi, řekne.“

Eliška věří, že s podporou partnera si najde uplatnění. „Peníze jsou úžasná věc, ale když k nim nemáte úctu, jdou jinam. Přirovnává se to k partnerovi. Když si ho nebudu vážit, bude chtít se mnou být? Nebude a ani já nebudu. A to samé jsou i peníze. Je to o osobním životě a o osobním štěstí každého,“ říká.

Související články

NOVINKY NA EMAIL
Zasílat novinky na email:
ANKETA
Archiv anket
KALENDÁŘ AKCÍ
Rekvalifikační kurz
Konference
Ostatní

Projekt je financován z prostředků ESF prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost

a státního rozpočtu ČR.