Ivana: Nerozumím, proč mladí chtějí mít všechno, i když se po uši zadluží

Impulsem pro to, aby se Ivana přihlásila do základního školení finanční gramotnosti a absolvovala také rekvalifikační kurz pro konzultanty, byl příběh jejího synovce.

Mladý muž, který by mohl žít zcela běžným životem, se zadlužil tak, že v příštích letech si bude muset luxus, na který byl zvyklý, odpustit. „Mám úžasného synovce, který má 24 let. Ale nevím, jestli nemá nějakou úchylku, byť je vlastně normální, komunikativní, úžasný kluk,“ vypráví Ivana.

„Zřejmě se nechce živit prací, ale chce mít spoustu peněz a hlavně chce všechno, co mají ostatní. Zjistili jsme, že má napůjčováno skoro dvě stě tisíc. A zřejmě ho tlačí i nějaké vymahačské firmy, protože na něm vidíme, že má problémy,“ pokračuje.

Do osudu mladého muže zasáhla i nehoda. „Přes úřad práce si našel i zaměstnání, udělal si profesní řidičák, aby mohl jezdit i s kamionem. Takže je vidět, že by si rád nějaké peníze vydělal. Nastoupil v pondělí, dali mu smlouvu, klíčky od auta a řekli: jeď. Shodou okolností se naboural. Rozbil návěs, vjel do nějaké mlhy, kde byla řetězová havárka. Přijel zpátky na firmu, a tam mu řekli, ať jim dá tu pracovní smlouvu. On nevěděl, vrátil smlouvu a oni ji roztrhali. Teď po něm chtějí úhradu celého auta. Kluk je bez práce, má dalších 200 tisíc dluhů. Je sám v problémech a ještě tohle,“ líčí Ivana, která se přes všechny potíže rozhodla synovci pomoci.

Je jí ho líto, ale zároveň vyjadřuje nepochopení pro to, jak se doposud choval. „On uvidí na trhu nový mobil, chce ho, tak si půjčí a koupí si ho. Kluci jedou na kolech, oni mají nové, on starší, tak si půjčí, a jde si koupit lepší. Přitom na to nemá. Nevím, jestli je to úchylka nebo jestli je to dobou,“ uvažuje. 

Tak si Ivana řekla, že se mu pokusí na základě kurzu pomoci. Zatím je konec v nedohlednu. Když chtěla, aby jí přinesl doklady, tak už se neozval. „Byť jsem teta, která mu vždycky pomůže, tak on už se asi stydí, je na tom hodně špatně,“ dodává.

Související články

NOVINKY NA EMAIL
Zasílat novinky na email:
ANKETA
Archiv anket
KALENDÁŘ AKCÍ
Rekvalifikační kurz
Konference
Ostatní

Projekt je financován z prostředků ESF prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost

a státního rozpočtu ČR.