Jan: Reklamy na půjčky lákají lidi do pekla

Dostat se do finančních potíží je snadné. A nesklouznout do pasti nabízených půjček je ještě těžší. Jak odolává Jan? Pomáhají mu nejbližší.

Jan je v evidenci úřadu práce už od roku 2007. „Měl jsem pár krátkých zaměstnání, chodil jsem na počítačové kurzy, takže díky nim jsem si nepřipadal celou dobu jako nezaměstnaný, ale měl jsem nějaké povinnosti,“ vzpomíná.

Do základního kurzu finanční gramotnosti se přihlásil na doporučení zprostředkovatelky práce. Z nich ho vybrali k pracovní diagnostice a nabídli mu rekvalifikaci. „Bral jsem to jako zpestření života,“ říká.

Přestože je dlouhodobě bez práce, nezadlužil se. „Dluhy nemám, ale v obtížné finanční situaci jsem byl. V určitém období jsem neměl nárok na podporu, nepřiznali mi sociální dávky, protože jsem měl stavební spoření. Tak jsem utratil naspořených 200 tisíc, pak jsem zase měl nárok na podporu. Nebýt peněz od bývalé manželky, která mi občas přispěla, tak jsem dávno byl v mínusu. Pak jsem dostával sociální dávky, které nestačí, občas mi něco dá také matka,“ svěřil se Jan.

Od státu dostává kolem 7 tisíc, za byt s inkasem pak zaplatí 5,5 tisíce. Zbytek má na jídlo. Ani tak ho nenapadlo, že by svou situaci řešil úvěrem. „Zatím jsem z toho vybruslil pomocí nejbližších. A po absolvování kurzu vím, jaká je to síla, když se dostanete do dluhové pasti, to je coby dup. V televizi  lítají reklamy -  půjčka, která vydělává, vrátíme úroky, peníze hned, a tak dále. Dřív, neznaje ty věci, to znělo slibně, ale to lákají lidi do pekla,“ uzavírá Jan.

Související články

NOVINKY NA EMAIL
Zasílat novinky na email:
ANKETA
Archiv anket
KALENDÁŘ AKCÍ
Rekvalifikační kurz
Konference
Ostatní

Projekt je financován z prostředků ESF prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost

a státního rozpočtu ČR.