Jak napsat životopis

První, co personalista od vás uvidí, je životopis (CV). Je to vaše vizitka, proto je nezbytné, aby obsahoval důležité, stručné a pravdivé údaje o vašich pracovních zkušenostech, znalostech a dovednostech.

Jestli si nevíte rady, zkuste se vžít do situace člověka, který bude váš životopis číst. V dnešní době se na volná místa hlásí desítky uchazečů, kteří posílají stejně tolik životopisů. Číst několikastránkový text je pro personalistu nemožné. Proto by váš životopis měl být jasný, stručný a věcný.

Začněme tím, co do něj uvádět nemáte: rodné číslo, datum narození, počet dětí, rodinný stav.

K čemu životopis slouží

Na základě zaslaného životopisu práci nezískáte. Slouží k tomu, aby personalista vyloučil ty, kteří se na inzerovanou pozici nehodí. To znamená, že když je požadovaná vysoká škola, ale hlásí se středoškolák s tím, že se rychle učí a věří si, personalista mu většinou šanci nedá. Konkurence je velká a on má před sebou několik dalších zájemců.

Díky správnému CV vás ale mohou pozvat na osobní pohovor. Až během něj se zaměstnavatelé rozhodují, komu dají přednost. Vaším cílem je proto mít takový životopis, který vás posune blíž k získání zaměstnání.

Usnadněte rozhodování

Zásadně byste měli personalistům ulehčit hledání zásadních informací o vás. K tomu slouží strukturovaný životopis. Jsou v něm zdůrazněné tyto části: osobní a kontaktní údaje (jméno, příjmení, titul, email, telefon, bydliště), přehled zaměstnání a praxe (začněte aktuálním a postupujte k těm dřívějším), vzdělání (vysoká nebo střední škola, obor, rekvalifikace a kurzy), jazyky, další dovednosti a znalosti (práce na PC, řidičský průkaz...), zájmy a záliby (uveďte jen to nejdůležitější, krátce a bez dalších komentářů).

Jestliže tedy zaměstnavatel požaduje, abyste uměli řídit vysokozdvižný vozík, tak pokud máte toto oprávnění, napište jej hned na první místo pod nadpis "další dovednosti a znalosti".

Délka životopisu by neměla přesáhnout dvě strany, ale pokud se ucházíte o práci pokladní nebo skladníka, bohatě postačí strana jedna.A jedna důležitá rada na závěr. vyvarujte se pravopisných chyb.

NOVINKY NA EMAIL
Zasílat novinky na email:
ANKETA
Archiv anket
KALENDÁŘ AKCÍ
Rekvalifikační kurz
Konference
Ostatní

Projekt je financován z prostředků ESF prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost

a státního rozpočtu ČR.